Корисна інформація

  Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара- один із найвідоміших дитячих закладів області. Бібліотека є методичним центром для усіх дитячих бібліотек регіону, центром надання всебічної інформації та задоволення інтелектуальних, освітніх і культурних потреб юних користувачів, центром творчості та змістовного дозвілля дітей і підлітків.
          Точні архівні дані про рік заснування бібліотеки не збереглися. Відомо, що на початку 20-х років минулого століття в Єлисаветграді було відкрито міську дитячу бібліотеку, яка в 1939 році після утворення Кіровоградської області, стала обласною. В бібліотеці було чотири відділи, в кожному працював один бібліотекар. У роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.) бібліотека не функціонувала і відновила свою роботу у 1946 році, вона була розташована у приміщенні колишнього палацу піонерів. На той час бібліотечний фонд налічував понад 5 тисяч примірників книг, у бібліотеці читало біля тисячі дітей. Поступово фонд бібліотеки збільшувався, у 1953 році він вже становив понад 36 тис. книг, зросла і кількість обслужених читачів-дітей до 4 тисяч.
          І ось у 1958 році бібліотека одержала нове приміщення, в якому знаходиться і зараз. Воно було побудоване молоддю Кіровоградщини спеціально під обласну бібліотеку для дітей (за проектом технічного бюро Кіровоградського обласного відділу архітектури - автор К. Сикорський). З цього ж року бібліотека носить ім’я дитячого письменника А.П.Гайдара. Дана будівля є пам’яткою архітектури і знаходиться під охороною держави.
          Велика заслуга в отриманні нового приміщення для бібліотеки належить Шипіловій Валентині Панасівні (1921-1984), яка з 1952 року по 1976 рік очолювала заклад. Шипілова В.П. була висококваліфікованим фахівцем, з широкою і багатогранною ерудицією. На посаді директора вона сприяла впровадженню в практику прогресивних форм і методів бібліотечного обслуговування дітей в бібліотеках області. Шипілова В.П. була нагороджена медаллю «Ветеран труда» і отримувала обласну персональну пенсію.
          Внесок у розвиток обласної бібліотеки для дітей та бібліотечної справи області зробили Демещенко Лідія Іванівна, Михальова Світлана Петрівна, що працювали директорами закладу після Шипілової В.П.
          З 2000 року Кіровоградську ОДБ ім. А.П.Гайдара очолює Манжула Таїса Сергіївна. Пріоритетним у своїй діяльності керівник головної дитячої бібліотеки області визначила запровадження у роботу нових інформаційних технологій, не забуваючи при цьому про головне призначення дитячої бібліотеки – популяризацію книги і читання серед підростаючого покоління.
          Колектив бібліотеки продовжує пошук цікавих, нетрадиційних форм роботи з користувачами, проявляючи творчий підхід в організації інформаційних матеріалів, наочності, підготовці і проведенні різноманітних масових заходів з використанням як традиційних, так і новітніх інформаційних технологій. Щороку бібліотека обслуговує понад 12 тисяч користувачів, яким видається більше 220 тисяч примірників документів. Для дітей різних вікових категорій проводиться до 300 культурно-мистецьких та просвітницьких заходів патріотичного, морально-правового, екологічного, естетичного та  культурно-розважального характеру.
          Актуальною залишається тема промоції читання серед дітей. Літературно-музичними композиціями, годинами, бесідами, презентаціями творів, поетичними хвилинками, книжковими виставками та викладками, а також віртуальними подорожами з використанням мультимедійних технологій відзначаються ювілейні дати, дні народження відомих письменників української та світової літератури, діячів мистецтва. Бібліотека є активним учасником та організатором зустрічей в рамках Національного проекту «Україна читає дітям». Так, юні читачі бібліотеки з радістю спілкувалися з письменниками: Лесею Вороніною, Антоніною Царук, Володимиром Стафідовим, Миколою Бутенком, Антоніною Корінь, Іваном Андрусяком та Ірен Роздобудько, брали участь в автограф та фото сесіях, познайомилися з новими творами авторів.
          Серед найбільш поширених та улюблених дітворою, можна виділити Всеукраїнський тиждень дитячого читання, який  щороку проходить наприкінці березня. Як правило, урочисте відкриття Тижня дитячого читання в області  відбувається в обласній бібліотеці для дітей у вигляді цікавого театралізованого свята. Протягом тижня, як в обласній, так і в усіх бібліотеках для  дітей області  проходить безліч заходів, спрямованих на популяризацію книги і читання. Діти охоче беруть участь у парадах літературних героїв, розважально-ігрових програмах,  літературних конкурсах, вікторинах, квестах, презентаціях, творчих  майстер-класах, книго-кіно-мандрівках, знайомляться з сучасною дитячою літературою, представленою на виставках. Так, у 2014 році відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання в області пройшло у вигляді театралізованого свята «Бібліотечна країна запрошує у казку». Протягом Тижня для юних читачів бібліотеки пройшли різноманітні конкурси, презентації літературних бестселерів, бібліотечні та віртуальні уроки, майстер-класи, засідання бібліотечних клубів, театралізовані зустрічі з улюбленими персонажами відомих дитячих літературних творів, бліц-опитування школярів «Що ти читаєш на ніч?», знайомство з новими, яскравими книгами і журналами. Кожен з днів Тижня був присвячений окремому напряму, наприклад: День відкритих дверей для усієї сім’ї «Я, мама, тато і книга»; День голосного читання «Читай з задоволенням»; День знайомства з сучасною книгою «Book-new’s»; День інтерактивної книги «Book-online» тощо, а завершився Тиждень голосним читанням казок Г.-Х. Андерсена та театралізованим дійством «Нам без книг ніяк не можна» з нагоди відзначення Міжнародного дня дитячої книги.
          У бібліотеці реалізуються декілька проектів по розвитку творчих здібностей дітей.  Цікаві виставки та експозиції систематично представляють Мала галерея обласного художнього музею у відділі підліткового читання та інформаційно-консультативних послуг користувачам, «Веселкова галерея» у відділі дитячого та сімейного читання, «Вернісаж талантів» у відділі естетичного спрямування та організації змістовного дозвілля користувачів. До того ж у цьому відділі успішно діє бібліотечна студія «АРТ-СВІТ», яка об’єднала талановитих дітей і підлітків – читачів бібліотеки.
          Останнім часом, щоб привернути увагу громадськості, обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара у весняно-літній та ранній осінній періоди проводить  широкомасштабні заходи за межами приміщення закладу на бібліотечному майданчику. Це – театралізовані відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання, флеш-моби «Моя бібліотека!» та «Зростаймо з книжкою!», святкові програми з нагоди відзначення Міжнародного Дня захисту дітей та Всеукраїнського дня бібліотек. Так, у травні 2014 проведено бібліотечну акцію «Творчість єднає Україну!», в рамках якої пройшло літературно-музичне свято «Моя країна – Україна», підготовлене фахівцями відділу естетичного спрямування та організації змістовного дозвілля користувачів та учасників бібліотечної студії «АРТ-СВІТ», що продемонстрували свої таланти у співі, танці та грі на музичних інструментах, закликаючи своєю творчістю усіх учасників свята та перехожих до  об’єднання заради миру. 
          З нагоди Міжнародного Дня захисту дітей, в бібліотеці було підготовлено і проведено цілу програму культурно-розважальних заходів під гаслом: «Хай сонцю і квітам всміхаються діти!», яка розпочалась на бібліомайданчику Святом улюбленої іграшки. Дітей розважали літературні герої Малюк і Карлсон, а також прекрасна Королева Книг. Продовжили програму заходів: бібліотечний атракціон «Усмішка» з клоунами Мрійничком та Веселункою, розважальні літературні та ігрові конкурси для школярів «Юні ерудити», майстер-класи «Виготовлення ляльки своїми руками» та «Метелики – літаючі квіти», змагання з хокею на столі «Магія спорту» та сімейний ігровий майданчик «Майстерня дружби та позитивного настрою». Проведення заходів  з нагоди відзначення Міжнародного Дня захисту дітей стало початком роботи клубу літнього читання «Бібліотечне літо для веселих, кмітливих і невгамовних», що не перший рік діє в бібліотеці і до програми якого було включено безліч різноманітних заходів для читачів різних вікових категорій.  
          Ряд різноманітних заходів підготовлено і проведено в бібліотеці з нагоди оголошення 2014 року Роком Т.Г.Шевченка. Так, до святкування 200-річного ювілею Великого Кобзаря у бібліотеці відбулись: літературно-музична акварель «Ми – нащадки Кобзаря», мультимедійна презентація «Постає твій образ наче промінь…», літературна композиція «Ти в моєму серці, Україно, Думою Шевченка гомониш…», година натхнення «Життя вічне, слово невмируще»; були оформлені книжкові виставки «Крилате слово Кобзаря» і «Шевченківське слово живе», а також експонувалися виставки творчих робіт учнів Кіровоградської художньої школи ім.О.Осмьоркіна  «Чарівний пензель Кобзаря» та  учнів художніх шкіл області «Шевченко – молодий погляд». До Всеукраїнського дня бібліотек на майданчику перед пам’ятником Великому Кобзареві пройшли голосні читання віршів Т.Г.Шевченка.
          Не тільки під час канікул, а й у вихідні дні на базі бібліотеки організовано роботу сімейного ігрового майданчику в рамках проекту «Майстерня дружби та позитивного настрою», що реалізується спільно з  Кіровоградською обласною молодіжною громадською організацією «Інститут соціальної адаптації», «Сімейний Монтессорі Центр «Ладушки»». Робота сімейного ігрового майданчику стала складовою частиною програми бібліотечної міні-школи «Вулик», яка  створена у відділі дитячого та сімейного читання. На заняття міні-школи «Вулик» разом зі звичайними дітьми, запрошуються родини, де діти або батьки мають вади слуху та мови. Під час занять бібліотекарі готують для дітей культурну програму, читають дітям книжки, знайомлять з комп’ютерною грамотністю, допомагають спілкуватися, грати та розвиватися за допомогою ростових ляльок – головних героїв міні-школи «Вулик». Даний творчий проект було представлено обласною бібліотекою для дітей у 2013 році на міжрегіональному ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліотечні інновацій для громад: створюємо майбутнє» (м. Вінниця).
          Бібліотечні фахівці беруть участь у загальноміських заходах, наприклад  з нагоди відзначення Дня міста, де рекламують послуги та сервіси бібліотеки, бібліотечний фонд, новинки літератури та  проводять розважальні ігри з дітьми.
          Обласна бібліотека для дітей стала організатором проведення в області Всеукраїнського конкурсу: «Найкращий читач України», який проходив протягом декількох останніх років та спрямований на залучення дітей до читання, розвиток юних талантів.  
          Сучасне технічне оснащення бібліотеки дає можливість комп’ютеризувати бібліотечні процеси; інтегруватися в інформацій­ний простір та використовувати мережу Інтернет для запровадження нових послуг, обслуговування користувачів, проведення занять з формування інформаційної культури дітей і підлітків; надавати допомогу  в навчанні та організації дозвілля  школярів.
          З 2007 року в бібліотеці працює відділ  комп’ютерних технологій та забезпечення Інтернет-доступу користувачам, при якому продовжує функціонувати безкоштовна Інтернет-зала. У 2013 році обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара отримала перемогу у конкурсі проектів від програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету ІV», за результатами якого заклад одержав 9 нових комп’ютерів, оснащених навушниками та веб-камерами. У 2014 році фахівці бібліотеки приступили до реалізації його завдань. Урочиста презентація проекту відбулась в ОДБ наприкінці січня. В рамках проекту для користувачів різних вікових категорій постійно поводяться  заняття з інформаційної культури та комп’ютерної грамотності, тренінги віртуальні уроки для малюків 
          Функціонує бібліотечний Веб-сайт, який допомагає швидко та оперативно надавати усю необхідну інформацію користувачам, розповідати про заклад, а також розмістити на ньому повнотекстові бази методичної, бібліографічної та краєзнавчої продукції бібліотеки. у розділах: «Методичні поради» та «Благословен мій край Кіровоградський». У 2014 році створено новий сервіс для користувачів бібліотеки – «Продовження книг он-лайн».
          Розширенням можливостей представлення  закладу в Інтернет-просторі стало створення сторінок у соціальних мережах та професійних блогів ОДБ: «Бібліотечна студія «АРТ-СВІТ» відділу естетичного спрямування  та організації змістовного дозвілля користувачів, «Сімейний агент Бджілка Даринка запрошує на гостини» відділу дитячого та сімейного читання, «Biblioport» відділу підліткового читання та інформаційно-консультативних послуг користувачам.
          Фахівцями відділів бібліографії та краєзнавства,  комплектування та обробки документів, продовжується робота по створенню електронного каталогу та електронних баз даних ОДБ. База періодичних видань вміщує понад 84 тис. бібліографічних записів, а електронна база книг  налічує  майже 16 тис. записів, поповнюються бази нот, аудіовізуальних документів, книг іноземною мовою.  Відділом зберігання, гігієни та реставрації документів ведеться робота по ретроспективній конверсії карткового каталогу. Актуальною та професійною на сьогодні є корпоративна міжбібліотечна співпраця, яка знайшла своє втілення в спільних проектах обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара з іншими бібліотеками: зі створення рекомендованої вебліографії «Кращі Інтернет - ресурси від Української асоціації працівників бібліотек для дітей» з  Національною бібліотекою України для дітей (з 2010 р.), зі створення краєзнавчого регіонального кооперативного каталогу бібліотек області (з 2007 р.).
          За допомогою баз електронного каталогу та можливостей безкоштовного Інтернет-доступу працівники бібліотеки значно розширили спектр надання бібліотечно-інформаційних послуг та виконання  найскладніших довідок користувачів. Але без сумніву, якісному задоволенню інформаційних, освітніх та дозвіллєвих потреб дітей і підлітків допомагає книга в її традиційному вигляді. Саме тому фахівці бібліотеки намагаються поповнювати фонд новинками художньої, енциклопедичної та навчально-пізнавальної літератури для дітей, а також здійснюють для читачів передплату різноманітних газет та журналів. На сьогодні бібліотечний фонд нараховує 170,0 тис. примірників документів та понад 160 назв періодичних видань.   
          Обласна бібліотека для дітей є методичним центром для дитячих бібліотек регіону. Систематично проводяться маркетингові та соціологічні дослідження, постійний аналіз та прогноз діяльності бібліотек для дітей області, що дає можливість визначати нові підходи до організації їхньої роботи. Фахівцями ОДБ здійснюється випуск інформаційної продукції, методичних, бібліографічних посібників на допомогу самоосвіті бібліотечних працівників. Консультативно-практична допомога надається колегам з області під час методичних виїздів;  використання можливостей електронної пошти та скайп-зв’язку; проведення різноманітних навчань і заходів системи підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів. Проведення обласних акцій «Бібліотечна карусель збирає друзів» та «Бібліотека дитячих мрій» (до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва і Всеукраїнського дня бібліотек), виїзних занять школи бібліотечного консалтингу «Професійний тандем», літнього курсу бібліотечної інноватики сільського бібліотекаря, творчих лабораторій, обласних семінарів-практикумів «Організація обслуговування дітей в бібліотеках: досвід, знахідки, проблеми», «Сучасне бачення і тенденції розвитку бібліотек для дітей області», «Бібліотека для дітей в контексті сімейного виховання» говорять про актуальність проблем, що піднімаються ОДБ на обласному та Всеукраїнському рівні. Так, однією з головних подій 2012 року  бібліотечного життя Кіровоградщини стало проведення на базі Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара Всеукраїнської науково-практичної конференції «Дитячі бібліотеки як культурно-інформаційні центри у процесі формування особистості дитини» для директорів обласних бібліотек для дітей. Протягом п’яти днів фахівці Національної бібліотеки України для дітей та керівники головних дитячих бібліотек зі всієї України обмінювалися цікавим досвідом використання традиційних та інно­ваційних форм бібліотечної роботи з дітьми, генерування нових ідей, застосування креативних технологій та творчих методик обслуговування юних користувачів. На базі обласної бібліотеки для дітей щороку проходять  професійну практику майбутні бібліотекарі – студенти Олександрійського училища культури,  проводяться лекційно-практичні заняття для шкільних бібліотекарів – слухачів курсів підвищення кваліфікації при обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського; відбуваються екскурсії-знайомства для гостей закладу, студентів вузів, учнів різних шкіл міста і області та вихованців дитячих дошкільних закладів.
          Сьогодні обласна бібліотека для дітей відіграє важливу роль у соціокультурному просторі регіону, про що свідчать і численні відзнаки колективу від Національної бібліотеки України для дітей, департаменту культури, туризму та культурної спадщини, Кіровоградської обласної організації інвалідів, Головного управління юстиції у Кіровоградській області, Кіровоградської обласної громадської організації «Інформаційно-ресурсний центр».          
          Але одним з головних завдань, яке ставить перед собою колектив, залишається створення та підтримка позитивного іміджу не тільки закладу, а й бібліотечного фахівця, бо саме від того, яке враження він справляє на користувача, залежить статус і роль дитячої бібліотеки в суспільстві. Ми розуміємо, що робота в сучасних умовах – це постійний пошук невикористаних резервів, тому ми завжди відкриті до співпраці з різними установами, громадськими організаціями та фондами, причетними до роботи з дітьми.
          А більш детально про історію та сучасні сторінки життя Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара можна дізнатися з книги «Новий погляд на знайому бібліотеку» (автори - Ліпей О.В., Босюк Л.С., Расторгуєва Н.І.), яка знаходиться у фондах відділів бібліотеки.





Міжнародний день дитячої книги


Міжнаро́дний день дитя́чої кни́ги — свято, встановлене з ініціативи та за ухвалою Міжнародної ради дитячої книги. Відзначається щороку (починаючи з1967) 2 квітня — в день народження великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена. Цим підкреслюється надзвичайно важлива роль дитячої книги у формуванні духовного та інтелектуального обличчя нових поколінь Землі.Зазвичай до цього дня у багатьох країнах приурочують проведення тижня дитячої та юнацької книги. Проводять ранки, конкурси, виставки, конференції і фестивалі, присвячені кращим книгам світу. Програми яскраві, розважальні, такі, що запам’ятовуються. Традиційно з нагоди свята представники IBBY організовують в школах різних країн урочисті заходи для дітей, зустрічі з авторами і ілюстраторами, конкурси на кращий твір і т.п.І скрізь, у всіх країн і народів королем свята вважається Андерсен. Чарівному казкарю Андерсену належать романи, п’єси, вірші, проте в літературі він залишився перш за все як автор казок та історій, що склали 24 збірки, виданих в 1835–1872. Світову славу Андерсену принесли його казки, в яких поєднується романтика і реалізм, фантазія та гумор і сатира. Біографія Андерсена теж нагадує казку, особливо якщо з довірою поставитися до його розповіді про себе в двох великих мемуарних нарисах «Казка мого життя». Твори Андерсена спонукали українського композитора Жанну Колодуб до створення багатьох музичних творів для дітей. Серед них — «Снігова королева» та інші.
У наш складний і бурхливий час, коли стрімко зростає потік інформації, що його дістає дитина з усіх можливих джерел, твори дитячих письменників проходять випробування на подальше життя. Наталя Забіла — одна з найстарших українських письменниць, яка писала переважно для дітей. Впродовж усього творчого життя вона сповідувала один принцип: для дітей треба писати так само добре, як і для дорослих, і навіть ще краще. Саме тому книжки письменниці й донині читають, знають і люблять. Зроблене Наталею Львівною в дитячій літературі важко переоцінити. Адже вона була фундаторкою української радянської дитячої літератури і стала її досвідченим майстром. Великою популярністю у юних читачів користуються збірки: «Під ясним сонцем», «Веселим малюкам», «У широкий світ», «Оповідання, казки, повісті», «Стояла собі хатка». Однією з найкращих книжок Наталі Забіли є цикл віршованих оповідань «Ясоччина книжка».
Відома українська поетеса Ганна Чубач казки почала складати для молодших сестер. Стіна в маленькій кімнаті письменниці завішана картинами. На них герої казок і віршів Чубач — ворони, коти і лебеді. Вони намальовані лаком для нігтів і прикрашені бісером. Сама поетеса говорить, що її казки не придумані, а життєві. 1983 року видавництво «Веселка» видало її першу дитячу книжку «Йшла синичка до кринички». Пізніше вийшла книжка «Веселі чомучки», а ще Ганна Чубач написала 11 абеток для дітей. Дитячі книги вбирають у себе цілий світ: все цікаве, що трапляється на світі, рано чи пізно в них потрапляє. Їх нескінченне строкате різноманіття тішитиме все нові й нові покоління дітвори.





Зустріч з українськими дитячими письменниками
18 листопада у відділі дитячого та сімейного читання відбулася творча зустріч з сучасними українськими письменниками Іваном Андрусяком, Олегом Чаклуном та Олександром Дерманським.
        Під час зустрічі автори презентували новинки видавництва «Фонтан казок». Олег Чаклун розповів дітям про те, що потрібно не боятися мріяти. Необхідно плекати свої мрії та робити все для їх здійснення. Казкар спонукав дітей вивчати іноземні мови, адже його нову книжку «Мрія. Dream. Мечта» вони зможуть прочитати українською, англійською та російською мовами. А для любителів подорожей автор зібрав чудові казки про дивовижних героїв та їхні неймовірні пригоди, сповнені загадок і несподіванок, які ввійшли до книги «Швейцарські казки».
        Іван Андрусяк, жартуючи з читачами, познайомив їх зі справжньою Чупакаброю, яка полюбляє неслухняних діток, а вихованим – порадив завітати до солодшого саду, де можна поласувати абрикосою та персом.
        Олександр Дерманський знайомий користувачам бібліотеки як автор трилогій про Чудове Чудовисько та вужика Ониська, а також інших прозових неймовірних історій для дітей. Цього розу письменник презентував дітям свою першу поетичну збірку “Бигимоти не Медмеді”. Декламуючи та зображуючи героїв віршів, автор розвеселив та закохав у себе і малечу і дорослих.
        Запрошуємо прихильників творчості письменників завітати до нашої бібліотеки, де на Вас чекають новинки від видавництва «Фонтан казок».
*****************




Комментариев нет:

Отправить комментарий